Kredyt konsumencki.

Kredyt jaki udziela kredytodawca konsumentowi nosi miano kredytu konsumenckiego. Taki kredyt udzielany jest w ramach działalności gospodarczej jaką prowadzi kredytodawca. Cele na jakie udzielany jest kredyt konsumencki są różnorodne i uzależnione od osoby, która się na ten kredyt decyduje. Są to cele prywatne i każdy sam może je określić. W Polsce kredyty konsumencie reguluje specjalna ustawa z dnia 12 maja 2011 roku. Ustawa określa zarówno prawa jak obowiązki jakie mają konsumenci i kredytodawcy. W tym miejscu możecie znaleźć najtańsze kredyty gotówkowe, naprawdę warto sprawdzić zanim weźmiecie kredyt.

Co może być kredytem konsumenckim.

Kredytem konsumenckim może być kilka różnych instrumentów finansowych. Najpopularniejsze są co prawda pożyczki, ale nie tylko one można nazwać kredytem konsumenckim. Kredytem konsumenckim może być również kredyt odnawialny oraz spełnione świadczenia. Jest jednak pewna zasada, która określa co może być taką formą kredytu. Wysokość kredytu konsumenckiego nie może przekraczać sumy 255,550 złotych. Kredyty na większą sumę pieniędzy będą nosiły już inną nazwę. Umowa kredytu konsumenckiego musi być zawarta w formie pisemnej. Kredytobiorca ma obowiązek dać kredytobiorcy egzemplarz umowy, którą podpiszą.

Co musi zawierać umowa.

W umowie kredytu konsumenckiego musi znaleźć się kilka bardzo ważnych elementów. Muszą być dokładne dane zarówno kredytobiorcy jak i kredytodawcy. Jeżeli jest pośrednik kredytowy, muszą w umowie znaleźć się również jego dane. W umowie trzeba napisać jaki jest to rodzaj kredytu i na jaki czas umowa jest zwierana. Jest to bardzo ważne w późniejszym spłacaniu kredytu i naliczaniu odsetek. W umowie musi być także zawarta kwota kredytu jak również dokładne terminy i sposób spłacania zaciągniętego zobowiązania. Bank musi również określić jaka jest stopa oprocentowania kredytu i jak może się ona ewentualnie zmieniać. Musi być również podana roczna stopa oprocentowania, kwota jaką musi zapłacić konsument jak też dokładne zasady spłaty kredytu. Bardzo ważne jest, aby w umowie napisać jakie są ewentualne skutki nie spłacania kredytu lub opóźnienia w spłatach. Bank powinien również napisać, czy klient może spłacać kredyt przed czasem i na jakich warunkach. Często taka wcześniejsza spłata pozwala na zmniejszenie odsetek. Tylko tak sporządzona umowa jest jasna i w pełni zrozumiała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s